Kabareciarz, poeta, scenarzysta. Człowiek nieśmiały, skrywający swoje poglądy politycznie, ale nieszczędzący żadnej władzy w Polsce. Z całego serca sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym i w sumie – każdym. A mimo to, całkiem niedawno, wziął ślub kościelny. Wszechstronnie utalentowany pisarsko i aktorsko, również jako mistrz dubbingu. Król polskiej sceny kabaretowej wchodzi właśnie w pięćdziesiątą wiosnę życia! Najlepsze życzenia i podsumowanie dorobku – w jednym 😘😘😘
- Robert Górski, zwany „Góralem”, urodził się 14 kwietnia 1971 roku w Warszawie.
- Całe życie mieszka na Pradze, co być może się zmieni w czerwcu, gdy Górscy wprowadzą się do nowego domu z bali na Mazurach.
- Ma młodszą siostrę, Monikę.
- Pochodzi z rodziny robotniczej – jego rodzice to reprezentanci zawodów: krawcowa i kierowca MPK.
- Ukończył technikum mechaniki precyzyjnej na Kamionku, a po maturze studiował geologię, którą rzucił dla polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrał ten kierunek pod wpływem lektury „Dziadów” Mickiewicza.
- Odbył obowiązkową służbę wojskową😱
- Jako dziecko – dla zabawy – chodził za ludźmi po ulicy naśladując ich pozy i sposób chodzenia. Dziś można to uznać za wprawianie się do sztuki, uprawianej przez Niego profesjonalnie od blisko trzydziestu lat!
- Podobno w dzieciństwie marzył, że kiedyś zostanie kierownicą czerwonego autobusu. Zaś emocje z Mundialu w 1982 roku sprawiły, że zapragnął zostać piłkarzem. Jego idolem był Zbigniew Boniek. Chciał też zostać strażakiem.
- Kiedyś zarabiał na wakacje jako monter telewizji kablowej.
- Owocem związku z młodszą od Niego o 8 lat, Katarzyną Osipowicz, jest syn Antoni, który ma obecnie 16 lat.
- W związku małżeńskim z, młodszą od siebie o 14 lat, Moniką Sobień Górski ma córkę Malinę, która 12 lutego skończyła 2 latka.
- Uwielbia nosić baczki, bo jak twierdzi 'wyszczuplają Mu twarz’😉
- W trakcie studiów polonistycznych wraz z kolegami z uczelni założył Kabaret Moralnego Niepokoju, który początkowo działał jako kabaret studencki przy samorządzie wydziału. Było to w 1993 roku!
- Jak wielu dobrych satyryków w kraju, Góral przez jakiś czas pisał do magazynu „Chichot”.
- Zanim zaczął utrzymywać się z twórczości kabaretowej, pracował jako copywriter w agencji reklamowej Ammirati Puris Lintas Polska.
- Wbrew plotce, nie jest autorem sloganu „Bogdan mówi Bankowy” z reklamy emitowanej pod koniec lat 90., w której głosu użyczył Cezary Pazura. Ale brał udział w tworzeniu całej kampanii.
- W 1999 roku zagrał w serialu Badziewiakowie. W 6. odcinku wcielił się w postać strażaka [dream come true], a w 12. – dziennikarza.
- W styczniu 2000 roku Górski opublikował wraz z Mikołajem Cieślakiem i Przemysławem Borkowskim tomik wierszy „Zeszyt w trzy linie”, będący zapisem twórczości poetyckiej zbyt kameralnej, aby ją prezentować na scenie, a poza tym nieśmiesznej, czyli w oczach niektórych bezwartościowej.😜
- W 2001 roku otrzymał nagrodę za najlepszy tekst – Izba wytrzeźwień, Kolska na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP. Niestety perypetie niesfornego Pana Kazimierza na izbie wytrzeźwień są nie do odnalezienia w internecie.
- W latach 2003–2006 Góral był twórcą scenariusza telewizyjnego programu rozrywkowego Tygodnik Moralnego Niepokoju, a następnie Miesięcznika Moralnego Niepokoju. Oprócz tego prowadził z Andrzejem Poniedzielskim program TVP2 „Kabaretowe kawałki”. Przez krótki czas był też gościem programu TVN24 Szkło kontaktowe. Poza tym pisał scenariusze kabaretonów, takich jak Mazurska Noc Kabaretowa, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a z Adamem Małczykiem – do programu Maraton Uśmiechu w telewizji TVN.
- W 2003 też, zagrał u boku Maćka Stuhra postać Kolumba, jednego z głównych bohaterów filmu Baśń o ludziach stąd.
- Dwa lata później otrzymał Nagrodę Dodatkową Jury – Błękitny Melonik Charliego – za uczynienie zabawnym serialu HBO Na stojaka na VI Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.
- 2008 rok przyniósł Góralowi wiele atrakcyjnych zajęć: dubbingował postać Gołąbeczka w filmie animowanym Walta Disneya Piorun, wziął udział w kampanii reklamowej Banku Millenium, wystąpił w filmie Złoty środek [grając Pawła] i zdobył Grand Prix Festiwalu Błękitny Melonik Charliego za program HBO Na stojaka. W tym roku podjął się też roli George’a Owensa w improwizowanym serialu kabaretowym Spadkobiercy, w którym występował nieprzerwanie do 2014 roku, a także jeszcze w 2016.
- W roku 2009 otrzymał tytuł Gentlemana w show-biznesie, wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik Gentleman.
- W tym samym roku jurorował na 25. Przeglądzie Kabaretów PaKA.
- W latach 2009–2012, razem z Marcinem Wójcikiem, prowadził na antenie TVP2 Kabaretowy Klub Dwójki. Współprowadził wieczory kabaretowe transmitowane przez TVP, w tym m.in. Mazurską Noc Kabaretową 2006 oraz kabaretony podczas festiwali w Opolu i Sopocie.
- 2011 rok też był dla Niego dobry. Udzielił swojego głosu w reklamie Tic Taców, zdobył tytuł „Przyjaciel UEFA EURO” i zwyciężył w kategorii „Autor” w plebiscycie TVP poświęconemu branży kabaretowej – Złote Ireny.
- Rok później, w listopadzie, ukazała się książka Jak zostałem premierem. Rozmowy pełne Moralnego Niepokoju, będąca zapisem rozmów Górskiego z Mariuszem Cieślikiem.
- W 2012 roku dubbingował Dobrego Człowieka w Sklepie dla samobójców – animacji autorstwa francuskiego reżysera Patrice’a Leconte. Ale również „dał głos” Mortonowi w bajce Zambezia.
- Od 2014 roku współpracuje z siecią telefonii komórkowej Orange. Dzięki temu można podziwiać Jego talent aktorski i poczucie humoru w telewizji bez względu na kanał, bowiem występuje w reklamach 😃
- W latach 2013–2014 i w 2016 prowadził niektóre odcinki programu TVP2 Dzięki Bogu już weekend.
- W marcu 2014 telewizyjna Jedynka rozpoczęła emisję sitcomu Słodkie życie z udziałem artystów Kabaretu Moralnego Niepokoju. Praca na planie tego serialu okazała się przydatnym doświadczeniem dla Górala.
- Dubbinował Wezyra w Nowych przygodach Aladyna – francuskiej komedii z 2015 roku.
- Okres między 2015/2016 był czasem, w którym wraz z Marcinem Wójcikiem, Górski prowadził program Latający Klub Dwójki.
- W 2016 roku występował w programie Polsatu Kabaret na żywo.
- W 2017 roku udzielił swojego głosu postaci Baltazara Bratta w megaprodukcji Gru, Dru i Minionki.
- W tym samym roku zaczął tworzyć internetowy serial 'polityczny’ Ucho Prezesa, którego jest scenarzystą, reżyserem i zagrał w nim główną rolę. Jest również autorem sztuki teatralnej Ucho Prezesa czyli SCHEDA, wystawianej na deskach Teatru 6. piętro. Tutaj też gra postać Jarosława Kaczyńskiego.
- Rodzice Górala są gorącymi zwolennikami prezesa PiS, jednak informację o tym, że robi „Ucho Prezesa” przyjęli bardzo dobrze. Do czasu, kiedy tata Górski nie zaczął mieć kłopotów na działkach z sąsiadami.
- Fun fact: w paru odcinkach kręconych latem, „Prezes” siedział za biurkiem bez spodni.
- Nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne, w 2019 roku ukazała się książka Jak zostałem Prezesem, będąca wywiadem-rzeką, przeprowadzonym z Robertem przez Monikę Sobień, obecną żonę Górskiego.
- Czas lockdownu małżeństwo Górskich twórczo wykorzystało na stworzenie mini-serialu Państwo z kartonu.
- Od tego roku możemy oglądać Górala [w roli Romka] na antenie Polsatu, w produkcji Jego pomysłu, zatytułowanej Piękni i bezrobotni.
- Jak twierdzi: nie wymyśla skeczy, spisuje historie. Mówi, że akcja skeczy Kabaretu Moralnego Niepokoju głównie dzieje się w domach wśród ludzi, którzy wybierają przecież polityków, więc właściwie możemy zajrzeć do źródła, dlaczego nasza polityka jest taka, a nie inna.
- Gdyby nie grał w kabarecie, żyłby z pisania, po prostu. W młodości pisał nawet teksty dla grupy metalowej.
- Często podkreśla, że z natury jest nieśmiały i będąc na scenie, stara się to przełamać.
- Jego ulubiony skecz KMN to „Jerzyk dzisiaj nie pije”.
- Jego 'komediowymi’ idolami są: Janusz Gajos, Louis de Funès, Jurek Dobrowolski i Stanisław Tym.
- Sam jest fanem Kasi Nosowskiej i filmu Charliego Chaplina „Światła wielkiego miasta”.
- Ulubiony poeta Górskiego to Stanisław Grochowiak.
- U „Towarzyszki panienki”, czyli Moniki Jaruzelskiej przyznał, że całe życie towarzyszy mu takie uczucie, że zaraz wszyscy się zorientują, że nic nie potrafi.👨🎤 Skąd ja to znam?…