50 faktów na 50. urodziny Roberta Górskiego

Kabareciarz, poeta, scenarzysta. Człowiek nieśmiały, skrywający swoje poglądy politycznie, ale nieszczędzący żadnej władzy w Polsce. Z całego serca sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym i w sumie – każdym. A mimo to, całkiem niedawno, wziął ślub kościelny. Wszechstronnie utalentowany pisarsko i aktorsko, również jako mistrz dubbingu. Król polskiej sceny kabaretowej wchodzi właśnie w pięćdziesiątą wiosnę życia! Najlepsze życzenia i podsumowanie dorobku – w jednym 😘😘😘

Robert Górski
Foto: Tomasz Adamowicz / Forum
  1. Robert Górski, zwany „Góralem”, urodził się 14 kwietnia 1971 roku w Warszawie.
  2. Całe życie mieszka na Pradze, co być może się zmieni w czerwcu, gdy Górscy wprowadzą się do nowego domu z bali na Mazurach.
  3. Ma młodszą siostrę, Monikę.
  4. Pochodzi z rodziny robotniczej – jego rodzice to reprezentanci zawodów: krawcowa i kierowca MPK.
  5. Ukończył technikum mechaniki precyzyjnej na Kamionku, a po maturze studiował geologię, którą rzucił dla polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrał ten kierunek pod wpływem lektury „Dziadów” Mickiewicza.
  6. Odbył obowiązkową służbę wojskową😱
  7. Jako dziecko – dla zabawy – chodził za ludźmi po ulicy naśladując ich pozy i sposób chodzenia. Dziś można to uznać za wprawianie się do sztuki, uprawianej przez Niego profesjonalnie od blisko trzydziestu lat!
  8. Podobno w dzieciństwie marzył, że kiedyś zostanie kierownicą czerwonego autobusu. Zaś emocje z Mundialu w 1982 roku sprawiły, że zapragnął zostać piłkarzem. Jego idolem był Zbigniew Boniek. Chciał też zostać strażakiem.
  9. Kiedyś zarabiał na wakacje jako monter telewizji kablowej.
  10. Owocem związku z młodszą od Niego o 8 lat, Katarzyną Osipowicz, jest syn Antoni, który ma obecnie 16 lat.
  11. W związku małżeńskim z, młodszą od siebie o 14 lat, Moniką Sobień Górski ma córkę Malinę, która 12 lutego skończyła 2 latka.
  12. Uwielbia nosić baczki, bo jak twierdzi 'wyszczuplają Mu twarz’😉
  13. W trakcie studiów polonistycznych wraz z kolegami z uczelni założył Kabaret Moralnego Niepokoju, który początkowo działał jako kabaret studencki przy samorządzie wydziału. Było to w 1993 roku!
  14. Jak wielu dobrych satyryków w kraju, Góral przez jakiś czas pisał do magazynu „Chichot”.
  1. Zanim zaczął utrzymywać się z twórczości kabaretowej, pracował jako copywriter w agencji reklamowej Ammirati Puris Lintas Polska.
  2. Wbrew plotce, nie jest autorem sloganu „Bogdan mówi Bankowy” z reklamy emitowanej pod koniec lat 90., w której głosu użyczył Cezary Pazura. Ale brał udział w tworzeniu całej kampanii.
  3. W 1999 roku zagrał w serialu Badziewiakowie. W 6. odcinku wcielił się w postać strażaka [dream come true], a w 12. – dziennikarza.
  4. W styczniu 2000 roku Górski opublikował wraz z Mikołajem Cieślakiem i Przemysławem Borkowskim tomik wierszy „Zeszyt w trzy linie”, będący zapisem twórczości poetyckiej zbyt kameralnej, aby ją prezentować na scenie, a poza tym nieśmiesznej, czyli w oczach niektórych bezwartościowej.😜
  5. W 2001 roku otrzymał nagrodę za najlepszy tekst – Izba wytrzeźwień, Kolska na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP. Niestety perypetie niesfornego Pana Kazimierza na izbie wytrzeźwień są nie do odnalezienia w internecie.
  6. W latach 2003–2006 Góral był twórcą scenariusza telewizyjnego programu rozrywkowego Tygodnik Moralnego Niepokoju, a następnie Miesięcznika Moralnego Niepokoju. Oprócz tego prowadził z Andrzejem Poniedzielskim program TVP2 „Kabaretowe kawałki”. Przez krótki czas był też gościem programu TVN24 Szkło kontaktowe. Poza tym pisał scenariusze kabaretonów, takich jak Mazurska Noc Kabaretowa, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a z Adamem Małczykiem – do programu Maraton Uśmiechu w telewizji TVN.
  7. W 2003 też, zagrał u boku Maćka Stuhra postać Kolumba, jednego z głównych bohaterów filmu Baśń o ludziach stąd.
  8. Dwa lata później otrzymał Nagrodę Dodatkową Jury – Błękitny Melonik Charliego – za uczynienie zabawnym serialu HBO Na stojaka na VI Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.
  9. 2008 rok przyniósł Góralowi wiele atrakcyjnych zajęć: dubbingował postać Gołąbeczka w filmie animowanym Walta Disneya Piorun, wziął udział w kampanii reklamowej Banku Millenium, wystąpił w filmie Złoty środek [grając Pawła] i zdobył Grand Prix Festiwalu Błękitny Melonik Charliego za program HBO Na stojaka. W tym roku podjął się też roli George’a Owensa w improwizowanym serialu kabaretowym Spadkobiercy, w którym występował nieprzerwanie do 2014 roku, a także jeszcze w 2016.
Robert Górski został ojcem
FOT. JACEK DOMINSKI/REPORTER
  1. W roku 2009 otrzymał tytuł Gentlemana w show-biznesie, wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik Gentleman.
  2. W tym samym roku jurorował na 25. Przeglądzie Kabaretów PaKA.
  3. W latach 2009–2012, razem z Marcinem Wójcikiem, prowadził na antenie TVP2 Kabaretowy Klub Dwójki. Współprowadził wieczory kabaretowe transmitowane przez TVP, w tym m.in. Mazurską Noc Kabaretową 2006 oraz kabaretony podczas festiwali w Opolu i Sopocie.
  4. 2011 rok też był dla Niego dobry. Udzielił swojego głosu w reklamie Tic Taców, zdobył tytuł „Przyjaciel UEFA EURO” i zwyciężył w kategorii „Autor” w plebiscycie TVP poświęconemu branży kabaretowej – Złote Ireny.
  5. Rok później, w listopadzie, ukazała się książka Jak zostałem premierem. Rozmowy pełne Moralnego Niepokoju, będąca zapisem rozmów Górskiego z Mariuszem Cieślikiem.
  6. W 2012 roku dubbingował Dobrego Człowieka w Sklepie dla samobójców – animacji autorstwa francuskiego reżysera Patrice’a Leconte. Ale również „dał głos” Mortonowi w bajce Zambezia.
  7. Od 2014 roku współpracuje z siecią telefonii komórkowej Orange. Dzięki temu można podziwiać Jego talent aktorski i poczucie humoru w telewizji bez względu na kanał, bowiem występuje w reklamach 😃
  8. W latach 2013–2014 i w 2016 prowadził niektóre odcinki programu TVP2 Dzięki Bogu już weekend.
  9. W marcu 2014 telewizyjna Jedynka rozpoczęła emisję sitcomu Słodkie życie z udziałem artystów Kabaretu Moralnego Niepokoju. Praca na planie tego serialu okazała się przydatnym doświadczeniem dla Górala.
  10. Dubbinował Wezyra w Nowych przygodach Aladyna – francuskiej komedii z 2015 roku.
  11. Okres między 2015/2016 był czasem, w którym wraz z Marcinem Wójcikiem, Górski prowadził program Latający Klub Dwójki.
  12. W 2016 roku występował w programie Polsatu Kabaret na żywo.
Robert Górski i Marcin Wójcik – Demotywatory.pl
  1. W 2017 roku udzielił swojego głosu postaci Baltazara Bratta w megaprodukcji Gru, Dru i Minionki.
  2. W tym samym roku zaczął tworzyć internetowy serial 'polityczny’ Ucho Prezesa, którego jest scenarzystą, reżyserem i zagrał w nim główną rolę. Jest również autorem sztuki teatralnej Ucho Prezesa czyli SCHEDA, wystawianej na deskach Teatru 6. piętro. Tutaj też gra postać Jarosława Kaczyńskiego.
  3. Rodzice Górala są gorącymi zwolennikami prezesa PiS, jednak informację o tym, że robi „Ucho Prezesa” przyjęli bardzo dobrze. Do czasu, kiedy tata Górski nie zaczął mieć kłopotów na działkach z sąsiadami.
  4. Fun fact: w paru odcinkach kręconych latem, „Prezes” siedział za biurkiem bez spodni.
  5. Nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne, w 2019 roku ukazała się książka Jak zostałem Prezesem, będąca wywiadem-rzeką, przeprowadzonym z Robertem przez Monikę Sobień, obecną żonę Górskiego.
  1. Czas lockdownu małżeństwo Górskich twórczo wykorzystało na stworzenie mini-serialu Państwo z kartonu.
  2. Od tego roku możemy oglądać Górala [w roli Romka] na antenie Polsatu, w produkcji Jego pomysłu, zatytułowanej Piękni i bezrobotni.
  3. Jak twierdzi: nie wymyśla skeczy, spisuje historie. Mówi, że akcja skeczy Kabaretu Moralnego Niepokoju głównie dzieje się w domach wśród ludzi, którzy wybierają przecież polityków, więc właściwie możemy zajrzeć do źródła, dlaczego nasza polityka jest taka, a nie inna.
  4. Gdyby nie grał w kabarecie, żyłby z pisania, po prostu. W młodości pisał nawet teksty dla grupy metalowej.
  5. Często podkreśla, że z natury jest nieśmiały i będąc na scenie, stara się to przełamać.
  6. Jego ulubiony skecz KMN to „Jerzyk dzisiaj nie pije”. 
  7. Jego 'komediowymi’ idolami są: Janusz Gajos, Louis de Funès, Jurek Dobrowolski i Stanisław Tym.
  8. Sam jest fanem Kasi Nosowskiej i filmu Charliego Chaplina „Światła wielkiego miasta”.
  9. Ulubiony poeta Górskiego to Stanisław Grochowiak.
  10. U „Towarzyszki panienki”, czyli Moniki Jaruzelskiej przyznał, że całe życie towarzyszy mu takie uczucie, że zaraz wszyscy się zorientują, że nic nie potrafi.👨‍🎤 Skąd ja to znam?…