36 lat temu, w czasie szalejącej cenzury w kraju, w którym o wolności, gospodarce rynkowej, swobodzie wypowiedzi i poglądów, można było ewentualnie pomarzyć, grupa kilku osób, studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, o poglądach dalekich od oczekiwanych przez władze, postanowiła stworzyć coś alternatywnego do oficjalnych propozycji. Tak powstał Przegląd Kabaretów Amatorskich, zwany w skrócie PAKĄ, impreza, która – jak podkreślają organizatorzy – zmieniła na zawsze oblicze satyry w Polsce.
Z każdym rokiem PAKA rozwijała się coraz bardziej, stając się ostatecznie najważniejszym przeglądem w Polsce. Tutaj raz w roku spotykali się twórcy i ich entuzjaści, aby porównać swoje osiągnięcia, przedstawić nowe programy, podyskutować o treści i formie, czy napić się wspólnie piwa i miło spędzić czas. Młodzi wykonawcy startując w Konkursie zdobywali doświadczenie sceniczne, a w rozmowach z jurorami poznawali swoje słabe i mocne strony. Można śmiało powiedzieć, że praktycznie wszystkie polskie kabarety, które rozpoczęły swoją działalność w połowie lat 80., swój początek wiążą z PAKĄ i Krakowem.
Końcem maja 2020 roku miała się odbyć trzydziesta szósta edycja Przeglądu, jednak z przyczyn powszechnie wszystkim znanych, było to niemożliwe. Jednak branża nie znosi pustki, więc artyści kabaretowi odpowiedzieli ze swoich izolacji na pytanie: „Jak żyć bez braw?”, efektem czego powstał wyjątkowy PAKA-owski koncert.
Swoje nagrania przygotowali: Grupa MoCarta, Artur Andrus, Jacek Jan Fedorowicz, Krzysztof Piasecki, Kabaret Hrabi, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Jurki, Tomasz Jachimek, Kabaret Czesuaf, Kabaret Chyba, Kabaret Smile, Ewa Błachnio, Kabaret Nowaki, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ireneusz Krosny i wielu innych.
Sprawdźcie, komu poszło najlepiej i kto wypadł najzabawniej 😊
foto: Anna Jackowska / PAKA.pl