Praca wre nad jubileuszowym RYJKIEM

Rybnicka Jesień Kabaretowa RYJEK to legendarna impreza, która w tym roku będzie obchodzić jubileusz 25-lecia. Piękna rocznica, kawał historii, dziesiątki kultowych grup kabaretowych, tysiące premierowych skeczy… Jest na co czekać! Pod warunkiem, że się odbędzie…

Historia wydarzenia

RYJEK  to festiwal premier kabaretowych z ponad dwudziestoletnią tradycją. Siłą festiwalu jest jego niepowtarzalna formuła i klimat, który udziela się kabaretom oraz widzom.

Rybnicka Jesień Kabaretowa stawia na nowości – w Konkursie Głównym zgłoszone kabarety rywalizują ze sobą w podanych przez organizatorów kategoriach, tworząc do nich premierowe, nigdy wcześniej nie prezentowane skecze. RYJEK jest więc festiwalem ryzyka i eksperymentu – znane i rozpoznawalne grupy kabaretowe mierzą się z nowicjuszami.

W swojej ponad dwudziestoletniej historii scena ryjkowych zmagań widziała prawdziwą śmietankę polskiego kabaretu. W Rybniku w szranki stawali m.in. Kabaret Młodych Panów, Ani Mru-Mru, Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Smile, Limo, Paranienormalni, Łowcy.B, Kabaret Skeczów Męczących, Jurki, Ciach oraz soliści i stand-uperzy, jak Tomasz Jachimek, Łukasz Lodkowski, Rafał Pacześ, Kasia Piasecka czy Grzegorz Halama.

Początku RYJKA były bardzo skromne, a na sam festiwal przychodziła niewielka liczba widzów. Rybnicka Jesień Kabaretowa jest jednak dowodem na to, że upór i determinacja są miarą sukcesu. Od kilkunastu lat RYJEK cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem, co roku bilety na finałowe dni festiwalu rozchodzą się w internetowej sprzedaży w przeciągu sekund, a obie sale – Klub Energetyka i Teatr Ziemi Rybnickiej – pękają w szwach. W 2014 roku partia ponad tysiąca biletów rozeszła się w 7 sekund, a portal sprzedażowy odnotowuje ponad 150 tys. wejść w momencie uruchomienia sprzedaży…

Przez ponad 20 lat kabarety zmierzyły się z ponad 160 tematami, na które powstało ponad 1300 premierowych skeczy i piosenek, przy czym muzyczne formy to około 15% repertuaru.

Nagrodami RYJKA są ZŁOTE KORYTA Kabaretów, Publiczności oraz Tajnego Jurora. Najwięcej Złotych Koryt zdobył Kabaret Dno z Dąbrowy Górniczej – 11. Zawdzięczają to przede wszystkim swojemu wyjątkowemu talentowi do konstruowania niezwykłych rekwizytów, takich jak mówiąca głowa Shreka, Obcy, Ufok w formalinie i wiele innych, które powstały specjalnie na Ryjka. Niewytłumaczalną historią do dnia dzisiejszego jest jeden ze skeczów, którego puenta oparta była o motyw muzyczny „Highway to hell”, za który DNO zebrało równe 666 punktów, co okazało się po dokładnym, wielokrotnym ich przeliczeniu. Tylko dwom kabaretom w 20-letniej historii udało sie zdobyć potrójną koronę (wszystkie trzy Złote Koryta w jednym roku):

– nieistniejącemu już Kabaretowi Niemy z Częstochowy w 1997 roku;
– Kabaretowi Ani Mru-Mru z Lublina, któremu taka sztuka udała się dwukrotnie: w 2010 i 2013 roku.

Oprócz tego soliści i stand-uperzy walczą w One Ryj Show, a muzycznie uzdolnieni (a czasem wręcz przeciwnie…) próbują swych sił w Konkursie o Melodyjną nagrodę im. Artura.

RYJEK 2020

Ekipa organizacyjna (dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, agencja Star Manager i Kabaret Młodych Panów) spotkała się w miniony piątek, celem doprecyzowania szczegółów wydarzenia (jak na fotce tytułowej). I już wiadomo, że 25. Rybnicka Jesień Kabaretowa planowana jest w terminie 19-23 listopada 2020, a start sprzedaży biletów odbędzie się 5 września. Jednak pandemiczna sytuacja w kraju, nawet po piątym etapie „odmrażania”, wciąż nie daje gwarancji, że to wszystko się wydarzy. Impreza tradycyjnie ma miejsce się w dwóch lokalizacjach: trzy dni, tj. One Ryj Show, Koncert finałowy oraz Piotr Bałtroczyk i Przyjaciele – w Teatrze Ziemi Rybnickiej, a dwa dni Konkursu Głównego – w budynku Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku. Aktualne obostrzenia sprawiają, że na publiczności mogłoby zasiąść 150 osób (Fundacja) oraz 250 (Teatr). Zatem bardzo mało prawdopodobne jest, aby przy takiej frekwencji festiwal się odbył. Niemniej jednak organizatorzy podejmują działania w takim rytmie, w jakim od lat pracowali nad RYJKIEM. Grupy kabaretowe są już potwierdzone, dlatego warto trzymać kciuki za odejście COVIDa w niepamięć i za nadejście „starych, dobrych” czasów, w których, jak się coś zaplanowało to nie po to, by rozśmieszyć Pana Boga 😉