JAK ZACZĄĆ ROBIĆ STAND-UP. Instrukcja krok po kroku.

Często widzowie i znajomi zadają mi pytania, jak zacząć robić stand-up, dlatego postanowiłem napisać kilka rad dla początkujących oraz tych, którzy dopiero mają przed sobą pierwszy występ na scenie. Cały proces od stworzenia programu do pierwszego występu stand-up na open-mic 'u opisuję w 10 krokach. Oto one:

  1. Spisz wszystkie najśmieszniejsze historie, które przytrafiły Ci się w życiu. Są najlepsze na początek ponieważ są prawdziwe i autentyczne. Ponieważ Ty je przeżyłeś opowiesz je z zaangażowaniem i to one mogą być świetne do stworzenie pierwszego materiału stand-up. Podobno każdy w swoim życiu ma materiału na około 10 minut dobrego stand-up’u.
  2. Oglądaj zawodowców, podglądaj najlepszych stand-up’erów w Polsce i zagranicą. Polecam Netflix i oczywiście Youtube. UWAGA!!! Nigdy, nie kopiuj!!!
  3. Nie opowiadaj dowcipów z internetu oraz z memów!
  4. Na początku ułóż tylko i aż 5-minutowy program, spisz go słowo w słowo. Naucz się go! Tak abyś znał go na pamięć bez zająknięcia, ponieważ nie da się uniknąć stresu podczas pierwszego występu, znajomość tekstu na blachę da Ci pewność siebie.
  5. Najlepszy żart daj na sam początek występu. Najlepiej gdyby to był one-liner czyli krótki żart zawarty w jednej linijce. Polecam żart z samego siebie, pokażesz dystans do siebie oraz to, że jesteś wyluzowany. Łatwiej śmiać się z kogoś gdy najpierw Ty zaczniesz śmiać się z samego siebie.
  6. Wyrzuć najbardziej wulgarne i najbardziej obsceniczne, fekalne żarty, ponieważ większość początkujących uważa, że stand-up to tylko i wyłącznie tego typu żarty. Nie idź najprostszą ścieżką. Bądź inny! Wyróżnij się!
  7. Wykreśl przekleństwa, zostaw tylko tam gdzie są niezbędne!
  8. Cały tekst zmień na czas teraźniejszy. Przykład: nie zaczynaj od byłem kiedyś tylko krótko i zwięźle, wchodzę do … i dzieje się to i to… Da to widzowi wrażenie, że jest w trakcie trwania akcji, a nie słucha starej zasłyszanej gdzieś historyjki.
  9. Pokaż swój stand-up kilku znajomym, rodzinie, dziewczynie. Nagraj ten występ na smartfonie i zobacz go kilka razy. Analizuj co powiedziałeś dobrze, a co źle? Zastanów się co można opowiedzieć krócej, aby więcej było żartów a mniej gadania i doprowadzania do nich. Wykreśl najsłabszy żart.
  10. Zapisz się na open mic’a, zagraj swój pierwszy stand-up! Witamy w fantastycznym świecie komedii!

Marcin Zbigniew Wojciech