300 000 osób, tyle pracuje w sektorze kultury, czyli co najmniej tyle, co w hotelarstwie i gastronomii. Prawie 150 000 osób pracuje każdego roku by przygotować, wyprodukować i zrealizować koncerty oraz zadbać o bezpieczeństwo publiczności. Wśród osób, których bezpośrednio dotyczą wydarzenia artystyczne, znajdują się kabareciarze, stand-uperzy, muzycy, menedżerowie, tancerze, członkowie ekip technicznych dbających o nagłośnienie i oświetlenie, twórcy scenografii i opraw wizualnych, dostawcy sprzętu i jego monterzy, budowniczy scen, kierowcy i logistycy, pracownicy ochrony, make-upiści, fryzjerzy oraz pracownicy firm sprzedających bilety. Wszyscy oni (czyli my) najdotkliwiej przeżywają lockdown spowodowany koronawirusem.
Nic więc dziwnego, że naszą branżę szczególnie na trzy dni przed Wyborami, interesuje wizja, jaką wobec kultury mają kandydaci na urząd Prezydenta RP. Zwłaszcza w dobie nieporadnego odmrażania tej gałęzi gospodarki, z której wpływy do budżetu państwa stanowią aż 3,5% PKB. Niestety, w żadnej – z niewielu – debat publicznych, temat ten nie został poruszony. A przecież to właśnie kultura stanowi o naszej tożsamości narodowej!
Na szczęście wczoraj redaktor naczelna Onet Kultura – Katarzyna Janowska, zapytała kandydatów o to, jakie mają pomysły na wsparcie naszego sektora. Ku naszemu zdziwieniu, pośród wielu okrągłych słów i uniwersalnych haseł, pojawiły się też konkretne propozycje. Polecamy poświęcić czas na obejrzenie debaty! Może te 50 minut pomoże Wam utwierdzić się w przekonaniu, na kogo warto zagłosować!