40 faktów na 40. urodziny Abelarda Gizy

Artysta z zapatrzenia, z zachwytu i z niezgody. Nie szczędzi kościołowi gorzkich słów, będąc jednocześnie fanem filmu „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Miewa epizody wegańskie, ale nie pogardzi żelkami Haribo. Wszechstronnie utalentowany filmowiec. Znakomity tekściarz. Czarna mamba polskiego stand-up’u wchodzi właśnie w czterdziestą wiosnę życia!

 1. Abelard Giza przyszedł na świat w Gdańsku 15 września 1980 roku.
 2. Jest zodiakalną panną, a jak powszechnie wiadomo, osoby spod tego znaku są bardzo wyważone i świetnie zorganizowane.
 3. W czasach ogólniaka był bardzo przesądny, czytał horoskopy i wierzył we wróżki, od których dowiedział się, że magiczna jest dla niego cyfra cztery.
 4. Z wykształcenia jest politologiem.
 5. Posiada również wykształcenie filmowe – jako scenarzysta i reżyser.
 6. Zawsze lubił się wygłupiać, co było chyba naturalnym mechanizmem obronnym wobec żartów rówieśników pod Jego adresem, wynikających z kosmicznego połączenia trzech rzeczy: bliskowschodniego imienia, nazwiska i urody
 7. Nietypowe imiona są domeną całej rodziny Abelarda: dziadek ma na imię Hugon, mama Heloiza, a młodszy brat – Hugo
 8. Żona Abelarda ma na imię Daria
 9. Abelard ma dwie córki. Starsza to Mia, a młodsza – Ida
 10. Historia pochodzenia imienia naszego solenizanta związana jest bezpośrednio z zamiłowaniem Jego dziadka, Hugona Laseckiego – malarza i profesora ASP – do książki Régine Pernoud „Heloiza i Abelard” po lekturze której uznał, że jak będzie miał syna, to nazwie go Abelard. A że urodziła mu się córka, to została Heloizą. Jednak mamie tak się ten Abelard spodobał, że Giza dostał to imię
fot. Arkadiusz Siwek
 1. Dla równowagi, tata Abelarda ma na imię Mirek 😊
 2. Nasz stand-uper od dziecka rysował komiksy i pisał opowiadania.
 3. Sztuka jest stale obecna w życiu rodzinnym Abelarda. Nie tylko Jego dziadek jest uznanym malarzem. Brat – Hugo Giza też maluje, a żona Daria jest fotografką.
 4. Styl jest nieodzowną cechą „bycia” Abelarda. Dobrze wygląda i tak też mieszka.
 5. Dom Gizów urządzony w klimacie vintage, z wykorzystaniem antyków, znajduje się w niewielkiej, zadrzewionej miejscówce – Pruszczu Gdańskim. W wywiadzie dla serwisu LadneBebe czytamy:Mia i Ida dorastają w domu, w którym o sofę Ektorp opiera się XIX-wieczny kandelabr. Dla nich lada sklepowa z 1903 roku jest idealną półką na gry i puzzle, a Mia ma wrażenie, że w każdym mieszkaniu stoi przedwojenny koń na biegunach, na którego można się wspiąć i założyć mu kolorową opaskę. Mogłaby być mocno zaskoczona, gdyby Mikołaj przyniósł jej prezenty w torbie w choinki, a nie w nadgryzionych czasem wiejskich sankach” .
 6. Zamiłowanie do kabaretu rozwijało się u Abelarda podczas oglądania występów POTEMów w latach dziewięćdziesiątych.
 7. Posiadane zdolności aktorskie od wczesnych lat szlifował w grupie teatralnej Muflasz.
 8. Legendarny Kabaret LIMO – w skład którego wchodzili oprócz Gizy – Szymon Jachimek, Ewa Błachnio i Wojtek Tremiszewski, powstał w VIII LO w Gdańsku i na początku nazywał się Cztery Jagody.
 9. Debiut konkursowy kabaretu Limo miał miejsce w 1999 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Studenckich „Wyjście z Cienia”, gdzie grupa zdobyła Nagrodę Publiczności.
 10. Po 15 latach aktywności i spektakularnym sukcesie zwieńczonym rozpoznawalnością członków grupy do dzisiaj, 31 grudnia 2014 roku Limo zawiesiło działalność. 
fot. Arkadiusz Siwek
 1. W 2006 roku Giza otrzymał prestiżowego OFFskara – nagrodę za Najlepszy Scenariusz do filmu Towar.
 2. W 2007 roku z Jego inicjatywy powstała Grupy Impact, zajmująca się produkcją filmową i reklamową.
 3. W tym samym roku na Festiwalu Filmów Komediowych i Niezależnych, Barejada w Jeleniej Górze, Abelard otrzymał nagrodę za Najlepszy Niezależny Film Fabularny pt. W stepie szerokim.
 4. Jesienią 2010 roku Giza występował w programie Stand up. Zabij mnie śmiechem.
 5. W lutym 2013 roku miała premierę komedia pt. „Swing”, której Abelard był reżyserem i scenarzystą.
 6. W tym samym roku cała branża komediowa wstrzymała oddech, gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Telewizję Polską karę za wyemitowanie skeczu, w którym stand-uper wykonał żart pod adresem papieża.
 7. Abelard jest twórcą programów stand-upowych „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze”, „Numer 3” i „Piniata”.
 8. W 2018 roku napisał, wyprodukował i zagrał we własnym serialu pt. „Kryzys”.
 9. Najlepszy serial jaki w życiu obejrzał to „Black Mirror”, a najlepszy komediowy serial wszechczasów to Jego zdaniem „Louie”.
 10. W 2018. ukazała się książka „Łapy precz od żartów”, autorstwa Abelarda Gizy i Jacka Stramika, w której na blisko 264 stronach czytelnik otrzymuje mieszankę czarnego humoru, jadowitej ironii i wszelkiej nieobyczajności.
fot. Arkadiusz Siwek
 1. Podczas pierwszego wyjścia na scenę w roli stand-upera zapomniał fragmentu tekstu.
 2. Przez 20 lat pracy właściwie ani razu nie spóźnił się na występ.
 3. Jest komikiem, który woli mówić niż rozmawiać. Nie lubi wcinania się widzów w program. Kiedyś zszedł ze sceny w Dublinie, bo ochrona nie potrafiła ogarnąć pijanej dziewczyny na publiczności, która stale komentowała występ.
 4. Przed wyjściem na scenę potrzebuje godziny dla siebie, ale nie ma jakichś specyficznych rytuałów. Je obiad, robi próbę i wchodzi po prostu w stan skupienia.
 5. Można zaobserwować cechę wspólną sztuki uprawianej przez Hugona Laseckiego i Abelarda Gizy, a więc dziadka i wnuka. Wojciech Zmorzyński w komentarzu do książki „Najpiękniejszy dzień to dzień dobry” napisał: „pod warstwą anegdoty kryją się obszary znaczeń symbolicznych, niekiedy o dydaktyczno-moralizatorskiej wymowie” – no pasuje jak ulał do autora „Piniaty”.
 6. W czasie lockdownu wywołanego pandemią koronawirusa Abelard uruchomił na swoim kanale YouTube autorski podcast „Strefa Gizy”. Składa się on z dwóch części – krótkiego wstępu, w którym gospodarz komentuje bieżące wydarzenia oraz w dalszej części z rozmowy z gościem – komikiem spoza tzw. mainstreamu.
 7. Stand-uper jest bardzo zaangażowany społecznie. Wspiera wiele inicjatyw charytatywnych, kwestuje na rzecz kobiet, walczy o prawa zwierząt. W lipcu 2020 roku wprowadził napisy dla niesłyszących do swoich programów „Proteus” i „Kapelusze”.
 8. Zapytany kiedyś przez Macieja Orłosia o poprawność polityczną odpowiedział, że zawsze należy szukać słów, które nie będą ranić i że jeśli jakaś grupa ludzi czuje się źle z jakimiś określeniami to należy je wyrugować ze swojej mowy.
 9. Mimo to sam jest autorem maksymy „żart zawsze kogoś zaboli”.
 10. Czy to przypadek, że każdy nowy sezon Odysei Umysłu inaugurowany jest 15 września? 😉 Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny, w którym dawno, daaaawno temu Abelard brał udział. Jest realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku spotyka się kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata.