Artyści wspierają walkę z COVID-19

Koronawirus nie odpuszcza, a miliony ludzi na całym świecie solidarnie łączą siły, wspierając służby medyczne walczące na pierwszej linii frontu w nierównym boju z tym trudnym przeciwnikiem. 

W dobie pandemii, kiedy szeroko pojęta kultura i sztuka zeszły na dalszy plan, artyści również się nie poddają i starają odnaleźć w nowej rzeczywistości, aktywnie wspierając walkę z koronawirusem, nie tylko poprzez to, co potrafią robić najlepiej, ale głównie poprzez dodatkową działalność. 

Wyrazy uznania, wsparcia i podziękowania dla medyków płyną z różnych stron świata i ze  środowiska artystycznego. A o tym jak bardzo jest to potrzebne i jak ogromną ma siłę, mogliśmy się przekonać w ostatnich tygodniach. 

W ubiegły weekend Lady Gaga wraz z Global Citizen i Światową Organizacją Zdrowia (WHO) zorganizowała największy na świecie, wirtualny koncert „One World: Together at Home“, który był hołdem dla heroicznej pracy lekarzy z całego świata. W tym międzynarodowym projekcie udział wzięli m.in. Andrea Bocelli, Billie Eilish, Billie Joe Armstrong, Chris Martin, Elton John, Finneas, Idris i Sabrina Elba, Jimmy Fallon, John Legend, Keith Urban, Lang Lang, Lizzo, Paul McCartney, Priyanka Chopra Jonas, Alicia Keys, Amy Poehler, Awkwafina, Camila Cabello, Celine Dion, Ellen DeGeneres, Jennifer Lopez, LL COOL J, Lupita Nyong’o, Matthew McConaughey, Oprah Winfrey, Pharrell Williams, Sam Smith, Shawn Mendes, Taylor Swift, Usher i Victoria Beckham.

Koncert można było obejrzeć za pośrednictwem środków masowego przekazu i kanałów social media. Był to doskonały pomysł, bo wydarzenie osiągnęło niebywały zasięg – zostało wyemitowane przez 60 globalnych sieci nadawczych w ponad 175 krajach. 

Najbardziej istotne jest jednak to, że podczas koncertu udało się zebrać ponad 127 milionów dolarów datków od filantropów i partnerów korporacyjnych. Pieniądze przekazane zostaną na rzecz funduszu Covid-19 Solidarity Response Fund WHO oraz na wsparcie lokalnych i regionalnych organizacji charytatywnych zapewniających żywność, schronienie i opiekę zdrowotną osobom najbardziej potrzebującym. 

Polscy artyści w tym trudnym dla wszystkich czasie również jednoczą się w podobnych akcjach. 

Biuro Programu „Niepodległa” razem z gwiazdami polskiej sceny muzycznej zainicjowało projekt „Wszystko będzie dobrze”, skierowany do wszystkich osób, które troszczą się o nasze zdrowie – pracowników służb medycznych, ratowników, lekarzy, laborantów, epidemiologów, a także policjantów, pracowników handlu, wolontariuszy, pomagających sobie wzajemnie sąsiadów i tych, którzy pozostali w domach, stosując się do zaleceń służb.

W spocie muzycznym wzięli udział m.in. Wojciech Cugowski, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Natalia Kawalec, Piotr Kupicha, Halina Mlynkova, Igor Herbut, zespół TULIA oraz Roksana Węgiel. Autorem słów i muzyki jest Wojciech Byrski, a producentem muzycznym Marcin Kindla.

W ramach projektu „Wszystko będzie dobrze”, w tę niestandardową w tym roku Wielkanoc, kiedy zamiast spotykać się z rodziną, wszyscy musieliśmy stosować się do #zostańwdomu, zorganizowano nie mniej wyjątkowy koncert – artyści śpiewali ze swoich domów, mieszkań, tarasów i ogrodów z każdego zakątka Polski, niosąc swoją twórczością pozytywne przesłanie, że wszystko na pewno minie i znowu wszystko wróci do normalności. 

Nie próżnują również przedstawiciele z naszego, kabaretowego podwórka – w czasie przymusowej przerwy od występów chętnie angażują się w konkretną pomoc potrzebującym. 

Kabaret SMILE włączył się w pomoc lubelskim szpitalom. 

Zamiast bezczynnie siedzieć w domu, członkowie kabaretu postanowili zrobić coś dobrego i uruchomili zbiórkę pieniędzy na zakup środków ochronnych dla personelu medycznego. Wyprodukowali również specjalne kabaretowe maseczki, które można wylicytować na fanpage’u grupy – cały przychód przekazywany jest na prowadzoną przez nich zbiórkę. 

Zebrane środki przeznaczają na zakup maseczek, przyłbic, płynów do dezynfekcji, rękawiczek oraz kremów do ochrony rąk.

Zbiórka cały czas trwa, a pomysłodawcy akcji na bieżąco kupują najpotrzebniejsze rzeczy i osobiście dostarczają je do szpitali, więc każda zainteresowana pomocą osoba nadal może dorzucić swoją cegiełkę: https://zrzutka.pl/shps5c

W ostatnich dniach kabareciarze połączyli także siły z lokalnymi przedstawicielami ogólnopolskiej inicjatywy #WzywamyPosiłki.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o Justynie Domaszewicz, która jest koordynatorką tejże akcji, realizującą działania na terenie Lublina i całego regionu. 

Justyna, która co prawda na co dzień nie występuje na scenie, to jednak ze środowiskiem kabaretowym związana jest od wielu lat, tak więc podjęcie tej nietypowej, ale jakże wyjątkowej współpracy z Kabaretem Smile, było tylko kwestią czasu.

Jak to działa w praktyce? Osoby rozwożące posiłki dla medyków w ramach akcji #WzywamyPosiłki dostarczają jednocześnie materiały zakupione przez Kabaret Smile, a kabareciarze odwdzięczają się tym samym i realizując dostawy ze środkami ochrony osobistej, doręczają również potrawy przygotowane przez lubelskich restauratorów dla lekarzy i personelu medycznego.

O tym jak bardzo ta bezinteresowna pomoc jest ważna i potrzebna, świadczyć może specjalnie przygotowana przez Urząd Miasta w Lublinie kampania outdoorowa z podziękowaniami dla tych bohaterów. 

Do dzisiaj w samym Lublinie i okolicach wydano łącznie 15158 posiłków. 

Łukasz Kaczmarczyk z Kabaretu Młodych Panów w swoim rodzinnym mieście zmobilizował do współpracy posiadaczy drukarek 3D i rozpoczął produkcję przyłbic dla lekarzy. 

Rybniczanie dość szybko zdali sobie sprawę, z możliwości wykorzystania posiadanego sprzętu w szczytnym celu i jak dotąd wydrukowali 150 profesjonalnych przyłbic ochronnych według oryginalnego projektu firmy PRUSA, a w planach mają już produkcję kilkuset kolejnych, które przekazane zostaną medykom w okolicznych szpitalach. 

Do tej pory sprzęt otrzymali pracownicy m.in. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Rybniku, oddziałów chirurgii w Szpitalach w Wodzisławiu Śląskim oraz Żorach i innych placówek medycznych.

Koszty wytworzenia tego typu środków ochrony osobistej są jednak dość duże, dlatego też “Kaczor” uruchomił zbiórkę, z której zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup filamentu i folii PCV/PET, z której uzyskane zostaną osłony do przyłbic oraz odpowiedniej gumy, która pozwoli na dopasowanie przyłbicy do rozmiaru głowy lekarza. 

Do zbiórki dorzucić możecie się tutaj: https://zrzutka.pl/vajuj4

Aberalda Gizy przedstawiać nikomu nie trzeba, warto jednak wspomnieć, że ten najpopularniejszy w Polsce stand up’er, przy okazji premiery monologu „Domowe Potwory” z programu PINIATA, zaapelował o wsparcie Centrum Praw Kobiet.

Jak ten apel wiąże się z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce?

Niestety, okazuje się, że powiązanie jest dość znaczące – podczas przymusowej izolacji zwiększa się ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań i przemocy wobec członków rodziny. Centrum Praw Kobiet aktywnie walczy z wszelkimi przejawami przemocy domowej, reaguje na zgłoszenia, apeluje o niepozostawanie obojętnym, na to co często dzieje się obok nas, a jednocześnie dąży do stworzenia kompleksowej specjalnej „Tarczy Antykryzysowej”, która w okresie pandemii pozwoliłaby zapewnić kobietom doświadczającym przemocy i ich dzieciom bezpieczeństwo i dostęp do realnej i szybkiej pomocy.

Petycję “Przyjdź z pomocą” znajdziecie tutaj: https://cpk.org.pl/petycje/przyjdz-z-pomoca-podpisz-petycje/?fbclid=IwAR1IyrOmYbRdf63fWyVJ-dHnQJlnDBuAqxEP_jX_m0M9hnMq3aX8FYyRgmM

Każdy pomaga jak może – część artystów szyje samodzielnie maseczki, a inni apelują o wsparcie konkretnych akcji, jak Piotr Bałtroczyk wspierający Kuźnię Kulturalną, która prowadzi zbiórkę (https://zrzutka.pl/ky48by ) na posiłki dla warszawskich medyków

Jeszcze 2 miesiące temu cała branża eventowa i artystyczna planowała wydarzenia na nadchodzący sezon plenerowy… Z dnia na dzień okazało się, że realizacja tych projektów nie będzie możliwa i trzeba odnaleźć się w tej niełatwej rzeczywistości. 

Powyższe przykłady pokazują, jak aktualne problemy i mało optymistyczne wizje przyszłości można przekuć w aktywne i dobre działania wspierające tych, którzy walczą o życie i zdrowie ludzi na całym świecie. 

Czy my również możemy jakoś pomóc? Oczywiście! Poza zaangażowaniem osobistym bądź finansowym w konkretne akcje, po prostu wspierajmy służby medyczne stosując się do zaleceń #zostańwdomu.