Gdzie i jak streamować stand-up?

Marcin Zbigniew Wojciech jest stand-up'erem i od 14 lat występuje na scenie komediowej. Ze względu na sytuację w kraju został zmuszony - jak wszyscy artyści - do przeniesienia swoich występów w sferę internetu. Ale stremowanie online nie jest bułką z masłem... Poznajcie arkany techniczne od kulis!

Dla kogo jest ten artykuł? Dla osób, które chciałyby streamować swój stand-up. Dla osób, które zastanawiają się nad rozrywką na event firmowy oraz dla tych, którzy chcieliby zasięgnąć kilku technicznych informacji na temat streamowania występów, wydarzeń kulturalnych oraz np. konferencji lub szkoleń. Chętnie podzielę się z Wami moimi doświadczeniami oraz chętnie wejdę we współpracę podczas tworzenia wydarzeń online.

Na samym początku stremowałem swoje darmowe wydarzenia ,,Anegdoty Online” używając Karty video AverMedia Live Gamer Portable Lite.

Taką kartę podłącza się do komputera USB, a do karty podłącza się sygnał Audio (opcja na jack mini) oraz Video poprzez kabel HDMI. Jest możliwość bezpośredniego streamowania do wybranej platformy z oprogramowania firmy Avermedia ja jednak używałem programu OBS. Program umożliwia użytkownikowi wygodne nagrywanie materiału audio/wideo z dowolnego źródła, a także jego transmisję za pośrednictwem Internetu w czasie rzeczywistym. Jest za darmo oraz ma dużo ciekawych funkcji, podczas streamów używałem go do dodawania grafik, filmików. Jest prosty w obsłudze i ma bardzo dużo poradników na YouTube, jak co zrobić i szczerze polecam ten sposób nauki streamowania. Minusem takiego rozwiązania jest możliwość podpięcia tylko jednej kamery. Próbowałem podpiąć kilka kamer przez switcher jednak okazało się, że powoduje to dużo zakłóceń. Kolejnym minusem była awaryjność, czasami komputer rozłączał mi komunikację z kartą przez USB, nie jestem pewien czy to wina moich ustawień. Koszt zakupu takiej karty to około 600 zł.

Kolejnym etapem było zakupienie lepszego urządzenia do streamowania ATEM Mini Pro to czterokanałowy mikser HDMI. Posiada sprzętowy enkoder do streamingu przez Ethernet na YouTube Live, Twitch i Facebooka, MultiView o rozszerzonej funkcjonalności oraz nagrywanie na dyski USB-C w H.264. Zalety Blackmagic ATEM Mini PRO:
-miniaturowa konstrukcja zawarta w panelu sterowania
-obsługuje podłączenie do 4 kamer lub komputerów
-wyjście USB działa jak kamera internetowa i obsługuje wszystkie programy wideo
-wyjście wideo HDMI umożliwia bezpośrednie nagrywanie programów
-dwa stereofoniczne wejścia audio do podłączenia mikrofonów stacjonarnych lub klapowych (koszt takiego urządzenia to około 3000 zł).

Bardzo ciężko było go zamówić od początku pandemii bo był to sprzęt mocno rozchwytywany, ja musiałem go zamówić z zagranicy. Jest wiele poradników jak go używać i skonfigurować. Jedna z najważniejszych funkcji dla mnie jest możliwość pracy bez komputera, urządzenie jest niezależne wpinamy do niego kamery, kabel z internetem i możemy stremować swój stand-up w dowolne miejsce.

Drugim największym plusem tego urządzenia jest możliwość podpięcia monitora i tryb live view. Na monitorze mamy podgląd z wszystkich kamer, status transmisji oraz status nagrywania programu. W porównaniu do pierwszego rozwiązania nie potrzebujemy już programu OBS do dodawania grafik, video, gdyż ATEM posiada już takie funkcje.

Super funkcją tego urządzenia jest w przypadku braku internetu ponowne połączenie i wysyłanie sygnału nie aktualnego ale od momentu utracenia transmisji. Ty przez chwilę masz problem z internet, co może się zdarzyć szczególnie w przypadku dłuższych eventów online a widz tego nawet nie zauważy.

Do tej pory zagrałem około 5 imprez firmowych z użyciem ATEM Blackmagic i udało się uniknąć większych problemów.

Najprościej streamować jest na Youtube, jest też darmowy. Udało nam się również zagrać stand-up online na platformie ClickMeeting. Co opisuje tutaj:

Jedną z najważniejszych spraw podczas streamowania stand-up’u jest bardzo dobre połącznie internetowe. Robiłem testy z najszybszym połączeniem poprzez kartę SIM i niestety nie zdało testu. Dlatego wybrałem Plac Nowy 1 jako miejsce, z którego będę nadawał. Bardzo szybkie połączenie około 4 MB/s a na ostatniej imprezie firmowej było to około 7 Mb/s. Kolejnym plusem tego miejsce jest klimatyczna scena Krakowskiego Klubu Komediowego oraz zaplecze, nagłośnienie, światło do profesjonalnej organizacji występów.

Koszt wynajęcia sali jest ustalany indywidualnie.