Rafał Pacześ – 30 faktów z życia na 30. urodziny

fot. Izabela Urbaniak

Z okazji okrągłego jubileuszu urodzin Rafała Paczesia aka ‘Grubego Wióra’ życzymy, aby zmiana kodu na 3 z przodu odbywała się dziś we wnętrzach zaprojektowanych przez inżynierów Raffaello. Niech nasz drogi Solenizant zawsze cieszy się dobrym zdrowiem, szybko wróci na scenę i wsadzi nerwy w konserwy.

W dniu urodzin wybaczamy Rafciowi niefortunne momenty w ‘Bang 2’ i koszmarną wręcz serię pyskówek z Mateuszem Sochą. Na ręce Jubilata składamy wieniec z 30 faktów, mając nadzieję, że nigdzie nie minęliśmy się z prawdą 😉

Hip-hip hurraa! 🍾🍾🍾 J**ać biedę, morda w koszulkę, a koszulka w spodnie!

 1. Rafał Pacześ urodził się 18 czerwca 1990 roku w Łodzi i nierzadko miasto to bywa tematem jego scenicznych żartów.
 2. Ma starszą siostrę.
 3. Sytuacja życiowa zmusiła go do tego, by wieku 17 lat zaczął pracować. Najpierw chodził do szkoły i w weekendy pracował, potem w tygodniu pracował, a w weekendy zaocznie studiował. Ukończył Politechnikę Łódzką na kierunku Zarządzanie MiŚP, gdzie uzyskał tytuł licencjata.
 4. Zanim zaczął występować zawodowo, pracował jako doradca klienta. Sprzedawał materiały do biur – od papieru po niszczarki, a także, przez moment, narzędzie do analizy kanałów YouTube.
 5. Na ziemiach łódzkich był pionierem stand-upu, gdzie zaczął występować w 2012 roku w „Szafie” na ul. Rewolucji.
 6. Pierwszą nagrodę otrzymał w 2012 roku na łódzkim festiwalu „Łóska”, gdzie wygrał w kategorii „Łach” (łatwość abstrakcyjnego czarowania humorem).
 7. Został Półfinalistą Ogólnopolskiego Przeglądu Kabaretów Amatorskich PAKA oraz Finalistą Polskiej Ligi Stand-Upu.
 8. 4 lata temu zwyciężył w konkursie solistów, czyli One Ryj Show, podczas kultowej Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK 2016.
 9. Kamieniem milowym w karierze Rafcia był support na imprezie „Stand-up bez cenzury” w 2013 roku.
 10. Rafał Pacześ zagrał samego siebie – czyli komika na scenie – w komedii pt. „Juliusz”.
 11. W 2018 roku zagrał w internetowym serialu Abelarda Gizy pt. „Kryzys”.
 12. Nie jest to może powodem do dumy dla Rafcia, ale daaaawno, daaawno temu zagrał w 248 odcinku serialu paradokumentalnego „Ukryta prawda”.
 13. Jako pierwszy komik w Polsce wystąpił na „stand-upowej” scenie u Kuby Wojewódzkiego. Trzykrotnie. Jednak źle to wspomina.
 14. Jego godzinny special „Zaczynam Rozumieć” opublikowany na platformie YouTube jedynie w 2018 roku osiągnął wynik 9 milionów wyświetleń, co uplasowało Paczesia na czwartym miejscu prestiżowego rankingu „Polityki” top 10 filmów polskiego YouTube.
 15. W 2019 roku z programem pt. „Zoba co jes” zapełnił Katowicki Spodek (jako jeden z trzech solowych polskich artystów w historii) i tym samym pobił rekord frekwencji widzów na solowym programie stand-upowym w kraju.
 16. Gruby, łódzki kotlet jest producentem autorskiego programu motoryzacyjno-komediowego pt. „Czarna Wołga”, w którym może realizować swoją największą pasję – miłość do samochodów.
 17. Pierwszym samochodem Rafcia był Volkswagen Polo 2 generacji, coupe, granat. Twierdzi, że ‘gruby kotlet’ powinien jeździć G-klasą w AMG, ale sam na co dzień pomyka W213 Coupe, bo ludzie mylą go z S Coupe i myślą, że ma auto za bańkę.
 18. Jest właścicielem King of Entertainment – agencji zrzeszającej stand-uperów, m.in. Lotka, Kacpra Rucińskiego czy Adama van Bendlera. KoE prowadzi także online sprzedaż koszulek z autorskimi printami i hasłami Paczesia i Lotka.
 19. W 2019 roku wraz z Magdą Mołek poprowadził galę muzyki rozrywkowej i jazzu „Fryderyki 2019”. Epizod związany z tym wydarzeniem, przejdzie do historii jako kuluarowy diss roku dokonany pod adresem pani dziennikarki.
 20. Rafał był prowadzącym poranną audycję w RMF FM „Wstawaj, szkoda lata”.
 21. Wygrał zeszłoroczny plebiscyt „Golden Mics” portalu Standupedia.pl w kategorii Stand-uper roku 2019.
 22. Dla Netflixa, we współpracy z Katarzyną Piasecką, stworzył program „Seriously funny”. To doświadczenie skutecznie zniechęciło Paczesia do działania na czyichkolwiek warunkach. Telewizjom i płatnym platformom playerowym mówi stanowcze ‘nie’.
 23. Twierdzi, że nienawidzi oglądać swoich występów i nigdy nie trenuje przed lustrem.
 24. Jego ulubiony film to „Wodzirej” Feliksa Falka.
 25. Jego ulubiony polski aktor to Jerzy Stuhr.
 26. Jego ulubiony polski raper to Paluch.
 27. Pacześ czytuje książki Konstantego Stanisławskiego, który stworzył słynną metodę sztuki aktorskiej. Komik korzysta z tej metody na scenie.
 28. Jest właścicielem restauracji „Komediowa” przy ul. Piotrkowskiej 12 w Łodzi, gdzie niektóre nazwy potraw w menu czerpią wprost ze znanych haseł komika. Np. możesz zjeść chłodnik, ale zamawiasz: „Zimna jak moja była” i możesz napić się piwa z szumną etykietą „Gruby wiór”.
 29. Choć 100% inspiracji do swoich tekstów Pacześ czerpie z życia i rejestracji autentycznych zdarzeń i zachowań ludzi, to jednak zdarza mu się czasem coś wymyślać. Dla przykładu – wujek Stefan tak naprawdę nie istnieje. Bynajmniej nie w rodzinie Rafcia.
 30. Nasz drogi dzisiejszy Solenizant marzył jakiś czas temu o wyprodukowaniu sitcomu na temat korporacji. Jednak jego największym marzeniem od zawsze było granie w filmach. Poza epizodami w „Juliuszu”, „Kryzysie” i „Ukrytej prawdzie”, ostatnio pochwalił się, że ma szansę na zagranie w najnowszej produkcji Pawła Domagały. Czego mu serdecznie życzymy!

fot. Izabela Urbaniak / www.facebook.com/rafal.paczes.comedy