„Artysta kocha kiedy są oklaski”

36 lat temu, w czasie szalejącej cenzury w kraju, w którym o wolności, gospodarce rynkowej, swobodzie wypowiedzi i poglądów, można było ewentualnie pomarzyć, grupa kilku osób, studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, o poglądach dalekich od oczekiwanych przez władze, postanowiła stworzyć coś alternatywnego do oficjalnych propozycji. Tak powstał Przegląd Kabaretów Amatorskich, zwany w skrócie PAKĄ, impreza, która – jak podkreślają organizatorzy – zmieniła na zawsze oblicze satyry w Polsce.

Z każdym rokiem PAKA rozwijała się coraz bardziej, stając się ostatecznie najważniejszym przeglądem w Polsce. Tutaj raz w roku spotykali się twórcy i ich entuzjaści, aby porównać swoje osiągnięcia, przedstawić nowe programy, podyskutować o treści i formie, czy napić się wspólnie piwa i miło spędzić czas. Młodzi wykonawcy startując w Konkursie zdobywali doświadczenie sceniczne, a w rozmowach z jurorami poznawali swoje słabe i mocne strony. Można śmiało powiedzieć, że praktycznie wszystkie polskie kabarety, które rozpoczęły swoją działalność w połowie lat 80., swój początek wiążą z PAKĄ i Krakowem.

Końcem maja 2020 roku miała się odbyć trzydziesta szósta edycja Przeglądu, jednak z przyczyn powszechnie wszystkim znanych, było to niemożliwe. Jednak branża nie znosi pustki, więc artyści kabaretowi odpowiedzieli ze swoich izolacji na pytanie: „Jak żyć bez braw?”, efektem czego powstał wyjątkowy PAKA-owski koncert.

Swoje nagrania przygotowali: Grupa MoCartaArtur AndrusJacek Jan FedorowiczKrzysztof PiaseckiKabaret HrabiKabaret Młodych PanówKabaret JurkiTomasz JachimekKabaret CzesuafKabaret ChybaKabaret SmileEwa BłachnioKabaret NowakiKabaret Moralnego NiepokojuIreneusz Krosny i wielu innych.

Sprawdźcie, komu poszło najlepiej i kto wypadł najzabawniej 😊

foto: Anna Jackowska / PAKA.pl